reklama
21 czerwiec 2024

Podpisano umowę z wykonawcą odcinka Sokółka-Czarna Białostocka S19

zdjęcie: Podpisano umowę z wykonawcą odcinka Sokółka-Czarna Białostocka S19 / pixabay/3196481
828,8 mln zł będzie kosztować projekt i budowa 24 km odcinka Sokółka-Czarna Białostocka (Podlaskie) przyszłej drogi S19. W piątek w GDDKiA w Białymstoku podpisano umowę z wykonawcą tej inwestycji, chińską firmą Stecol Corporation.
REKLAMA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad w Białymstoku podkreśla, że ten odcinek jest ostatnim fragmentem S19 na odcinku od granicy z Białorusią w Kuźnicy a Białymstokiem, który wchodzi w fazę realizacji (przejście drogowe w Kuźnicy w związku z kryzysem migracyjnym przy granicy jest zamknięte od listopada 2021 r.-PAP)

Budowa ma się zacząć pod koniec 2025 r. i zakończyć na przełomie I i II kwartału 2028 r.

P.o. dyrektor GDDKiA w Białymstoku Norbert Wyrwich poinformował podczas konferencji związanej z podpisaniem umowy, że powstanie droga ekspresowa (po dwa pasy ruchu w każdą stronę) z pasem awaryjnym. Podkreślił, że będzie budowanych wiele różnych obiektów inżynieryjnych, z czego wynika wartość kontraktu z wykonawcą. Zaplanowano 22 obiekty mostowe, w tym dwa nad liniami kolejowymi i linią kolejki wąskotorowej, przejścia dla zwierząt. Nośność nawierzchni ma być dostosowana do 11,5 tony na oś.

Droga ekspresowa Sokółka-Czarna Białostocka pozwoli wyprowadzić obwodnicami ruch drogowy z Sokółki, Czarnej Białostockiej oraz miejscowości Geniusze i Straż. Miejscowości te będą połączone z przyszłą ekspresówką czterema węzłami drogowymi: Sokółka Zachód, Geniusze, Straż i Czarna Białostocka.

"Na pozostałych odcinkach S19 na północ od Białegostoku albo już trwa budowa: Kuźnica – Sokółka, Krynice – Dobrzyniewo – Białystok Zachód, albo prowadzone są prace projektowe po podpisaniu umów także w systemie projektuj i buduj: Czarna Białostocka – Białystok Północ, Białystok Północ – Dobrzyniewo" - poinformowała w komunikacie po podpisaniu piątkowej umowy GDDKiA.

Ekspresówkę od Sokółki do Czarnej Białostockiej zaprojektuje i zbuduje wybrana w przetargu firma Stecol Corporation, której oferta była najkorzystniejszą w przetargu (były odwołania od tego rozstrzygnięcia, ale zostały oddalone w Krajowej Izbie Odwoławczej oraz w Sądzie Okręgowym w Warszawie).

Prezes Stecol Corporation w Europie Li Youbing powiedział, że podpisana umowa jest szóstym kontraktem tej firmy z GDDKiA w Polsce, część z nich jest zakończona, część w trakcie realizacji. Zapowiedział, e w trakcie realizacji drogi Sokółka-Czarna Białostocka firma będzie ściśle współpracować z GDDKiA i swoimi lokalnymi partnerami. "Jesteśmy przygotowani na to, żeby ten kontrakt zrealizować w terminie i zgodnie ze wszystkimi wymaganiami" - powiedział Li Youbing.

W Podlaskiem trasa S19 będzie miała 177 km długości, jej budowa jest podzielona na 15 odcinków - informowała wcześniej GDDKiA. Trwa budowa siedmiu z nich. Najmniej zaawansowane są przygotowania do trzech odcinków, które są na etapie odwołań od decyzji środowiskowych; postępowania w tej sprawie toczą się w Generalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Warszawie. Na pozostałe są umowy trwają prace projektowe, a jeden odcinek GDDKiA czeka na wydanie pozwolenia na budowę (ZRID - zezwolenie na realizację inwestycji drogowej).

W Podlaskiem droga S19 zaczyna się przy polsko-białoruskim przejściu granicznym w Kuźnicy (Podlaskie) i biegnie w stronę Białegostoku (ma omijać miasto od północy i zachodu) i dalej na południe w stronę Lublina i Rzeszowa aż do granicy ze Słowacją w Barwinku. Łączna długość tej trasy to ok. 570 km. (PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ mmu/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łomża
22.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2024-09-16 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 20:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany