Oszuści ciągle aktywni - ostrzegajmy bliskich
Mówią, że są wnuczkiem i pilnie potrzebują pieniędzy na okazyjny zakup, inwestycję życia lub w związku z wypadkiem drogowym. Czasem mówią, że są pracownikami banku, policjantami czy prokuratorami i przekonują Cię, że Twoje pieniądze są zagrożone, i że trzeba je przelać na inne konto, aby były bezpieczne. Oszuści stosują również nowe formy swojego działania. Dzwonią informując seniorów o nieopłaconych rachunkach czy niedopłatach za energie czy gaz.
Schematy działania sprawców są różne, ale wszystkie prowadza do jednego – utraty oszczędności. Nie daj się nabrać na historie opowiadane przez oszustów, którzy pod presją czasu instruują jak, gdzie i komu należy przekazać pieniądze. Zweryfikujmy usłyszaną w słuchawce telefonu historię dzwoniąc do najbliższych. Powiadamiajmy Policję każdorazowo o takich telefonach. Bądźmy czujni!
Policjanci apelują do opiekunów osób starszych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym procederze. Ostrzegajmy przed osobami, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość i ufność. Powiedzmy im, jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni z prośbą o szybkie pożyczenie dużej sumy pieniędzy. Wykorzystujmy do tego celu rodzinne spotkania, świąteczne obiady, czy przypadkowe wizyty. Wszystko po to, by w porę ostrzec naszych bliskich. Zwróćmy też uwagę na tego typu zagrożenie otaczającym nas samotnym seniorom. Pamiętajmy - zwykła ostrożność i wiedza o metodach działania przestępców może uchronić starsze osoby przed utratą oszczędności ich życia.