Ratujemy łomżyńskie zabytki cmentarne
Zabytkowy cmentarz łomżyński należy do najstarszych w Polsce i najbardziej cennych nekropolii. Oficjalnie historycy lokują go ok. roku 1797, choć ci, dla których przez całe już lata jest przedmiotem szczególnego kultu i troski, znajdują ślady znacznie wcześniejsze. Tu śpią Snem Sprawiedliwych niezliczone już pokolenia łomżyniaków. Ale nie tylko, bo przecież do dziś odbywają się tu pogrzeby także zmarłych mieszkańców okolic Łomży.
Kilkuletnie prace ratownicze zakończyły się ustaleniem, że aż ponad 550 nagrobków, pomników, krzyży domaga się szybkiej interwencji konserwatorów. Dzięki kwestom organizowanym od ponad 20 lat przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Łomżyńskiej, przed unicestwieniem uratowano już prawie jedną trzecią. Są to roboty wymagające dużej fachowości, a więc i nie tanie. Ale to co zostało do tej pory już zrobione – przetrwa długie lata, bo do ratowania zabytków używa się dziś całkiem nowoczesnych specyfików.
W kweście – podobnie jak w poprzednich latach – nie zabraknie przedstawicieli samorządu Łomży, dziennikarzy, harcerzy, aktorów, polityków, ale też tzw. „szarych” łomżyniaków. Tym razem o symboliczną złotówkę będą prosić przed dwa dni: w niedzielę, 31 października od godz. 10.00 do zmroku oraz 1 listopada od 8.00 do zmroku. Wszystkie zebrane pieniądze – po ulokowaniu ich na specjalnie oprocentowanym koncie – wiosną przyszłego roku przeznaczone zostaną na ratowanie kolejnych zabytkowych nagrobków. Koszty organizacji kwesty – a są takie – swoimi środkami pokryje TPZŁ.
Pamiętajmy: na ratunek czeka jeszcze kilkaset pereł cmentarnej architektury...
Na zdjęciach: tak było przed rokiem. Zebraliśmy wówczas 35 tysięcy zł.
www.lomza.pl