reklama
kategoria: Społeczne
2 lipiec 2024

4,3 mln zł z UE na wsparcie rodziny i pieczy zastępczej

zdjęcie: 4,3 mln zł z UE na wsparcie rodziny i pieczy zastępczej / v18788738
v18788738
Utworzenie centrum, które będzie pomagać diagnozować i wspierać dzieci z rodzin adopcyjnych i w pieczy zastępczej to główny element projektu, który będzie realizować Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej (ROPS) w Białymstoku. We wtorek podpisano umowę w tej sprawie.
REKLAMA

W jej ramach ROPS otrzyma 4,3 mln zł z UE z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego (FEdP) na lata 2021-2027. Umowę podpisały w Białymstoku władze samorządu województwa podlaskiego z dyrekcją ROPS.

"Pieniądze te będą przeznaczone dla dzieci z rodzin zastępczych, z rodzin adopcyjnych, dla rodziców zastępczych, adopcyjnych, a także (trafią) do instytucji, których pracownicy zajmują się właśnie tymi rodzinami" - powiedział na konferencji prasowej towarzyszącej podpisaniu umowy marszałek województwa podlaskiego Łukasz Prokorym.

Projekt "Podlaska Akademia Wspierania Rodziny i Pieczy Zastępczej" będzie realizowany od 1 sierpnia do końca 2024 r. Z pomocy skorzysta ok. 500 osób.

Wicedyrektor Regionalnego Ośrodka Polityki Społecznej Bożena Tomaszewska podkreśliła, że rodziny adopcyjne i zastępcze mają wiele problemów związanych z dysfunkcjami rozwojowymi dzieci, którymi się opiekują. Dlatego w ramach projektu powstanie pierwsze w regionie i jedno z nielicznych takich w Polsce Podlaskie Centrum Diagnostyczno-Konsultacyjne. "Będzie to bardzo ważne ogniwo w systemie wspierania rodziny i pieczy zastępczej. Będzie dużym wsparciem dla specjalistów pracujących w ośrodku adopcyjnym w ROPS"- powiedziała Tomaszewska.

Dyrektor departamentu Europejskiego Funduszu Społecznego w urzędzie marszałkowskim w Białymstoku Karolina Perkowska poinformowała, że to pierwszy projekt z programu Fundusze Europejskie dla Podlaskiego 2021-2027 na rzecz wsparcia rodzin zastępczych i adopcyjnych. Dodała, że trzeba je wspierać, bo w Podlaskiem brakuje takich rodzin, jest ich za mało.

"Cały czas jest duża potrzeba, żeby dzieci, które oczekują na adopcję, były zaopiekowane" - powiedziała Perkowska. Dodała, że opieka ta dotyczyć także będzie rodziców.

Z opisu projektu wynika, że jego główny cel to przeciwdziałanie wykluczeniu społecznemu dzieci w kwestiach dotyczących adopcji i pieczy zastępczej poprzez poradnictwo psychologiczno-pedagogiczne, szkolenia dla rodzin, dla kandydatów na rodziców zastępczych. Utworzone centrum konsultacyjno-diagnostyczne ma nie tylko diagnozować, ale i pracować nad dysfunkcjami i zburzeniami dzieci i młodzieży z rodzin adopcyjnych, zastępczych, zgłoszonych do takiego przysposobienia, ale także tych, które przebywają w całodobowych instytucjach opieki w Podlaskiem.

Wsparcie psychologiczne ma pomagać w przezwyciężaniu różnych trudności, w tym wychowawczych, ale także rodzicom w wypełnianiu swojej roli. Ze szkoleń będą też korzystać pracownicy instytucji pomocy społecznej i pieczy zastępczej.(PAP)

autorka: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łomża
22.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2024-09-16 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 20:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany