reklama
kategoria: Turystyka
9 lipiec 2024

Naprawione koziołki wróciły na ratuszową wieżę w Poznaniu

zdjęcie: Naprawione koziołki wróciły na ratuszową wieżę w Poznaniu / fot. PAP
fot. PAP
Udało się usunąć awarię koziołków z ratuszowej wieży w Poznaniu – poinformowało we wtorek Muzeum Narodowe w Poznaniu. Od wtorkowego południa już na stałe powinny się trykać – ku uciesze turystów i poznaniaków.
REKLAMA

Poznańskie koziołki to największy symbol miasta. Codziennie przed godz. 12 na Starym Rynku przed ratuszem gromadzą się tłumy turystów i mieszkańców, by w samo południe na ratuszowej wieży zobaczyć trykające się koziołki.

Od około dwóch lat - m.in. ze względu na prowadzony wcześniej remont Starego Rynku – koziołki na wieży można zobaczyć dwukrotnie, także o godzinie 15.

W maju doszło do awarii mechanizmu: koziołki ukazały się turystom i zamarły; przetrwały noc na zewnątrz. Okazało się, że awaria jest poważniejsza: pękła jedna prowadnica, druga jest tak wyeksploatowana, że konieczne było naprawienie obu.

We wtorek Paweł Oses z biura prasowego Muzeum Narodowego w Poznaniu przekazał, że mechanizm udało się naprawić.

Mechanizm, który napędza koziołki pochodzi z 1993 roku. Rzeczniczka muzeum Aleksandra Sobocińska informowała PAP, że dbający o koziołki konserwator już wcześniej zwracał uwagę, że mechanizm jest dość mocno wypracowany. Także wcześniej zdarzały się awarie, ale były one niewielkie.

Zegar z koziołkami po raz pierwszy pojawił się na ratuszu w Poznaniu w 1551 roku. (PAP)

rpo/ dki/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Łomża
22.9°C
wschód słońca: 04:35
zachód słońca: 20:41
reklama

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2024-09-16 20:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 17:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-20 20:15
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany
kiedy
2024-09-25 19:00
miejsce
Sala Koncertowa Filharmonii...
wstęp biletowany