14 listopad 2022

Lekarze z Gdańska usunęli pacjentce guza jajnika przez narządy rozrodcze

zdjęcie: Lekarze z Gdańska usunęli pacjentce guza jajnika przez narządy rozrodcze / fot. PAP
Lekarze z gdańskiego szpitala przeprowadzili pierwszą w Polsce operację usunięcia guza jajnika i jajowodu przez narządy rozrodcze kobiety czyli metodą vNOTES. Szpital zapewnia, że pacjentka czuje się dobrze.

Specjaliści ze Szpitala św. Wojciecha w Gdańsku w poniedziałek przeprowadzili pierwszą w Polsce operację vNOTES z użyciem platformy GelPOINT V-Path (Transvaginal Acces Platform).

Do operacji zakwalifikowano ponad 70-letnią pacjentkę z guzem jajnika i mięśniakiem macicy, a w jej trakcie usunięto zmieniono guzowato jajnik i jajowód po tej samej stronie, przeciwległe przydatki oraz macicę czyli tzw. VANH (Vaginal Assisted NOTES Hysterectomy) + BSO (Bilateral Salpingo-Oophorectomy).

Kobieta po operacji czuje się dobrze. Prawdopodobnie we wtorek zostanie wypisana ze szpitala.

Jak wskazuje w przesłanym komunikacie rzeczniczka szpitala Katarzyna Brożek, NOTES to jedna z form małoinwazyjnego leczenia chirurgicznego, polegająca na wykorzystywaniu naturalnych otworów ciała, jako dostępu operacyjnego do wybranych narządów. Zaznaczyła, że na początku operacje NOTES były wykorzystywane w chirurgii ogólnej do usuwania np. pęcherzyka żółciowego i wykonywano je przez żołądek, odbytnicę lub pochwę.

Dodała, że ze względu na umiejętności operacyjne ginekologów, którzy często wykorzystują pochwę jako naturalną dla nich drogę do wykonania operacji, przeprowadzenie ginekologicznej operacji laparoskopowej przez pochwę (transvaginal Natural Orfice Transluminal Endoscopic Surgery czyli vNOTES) wydawało się logiczną drogą rozwoju małoinwazyjnej chirurgii ginekologicznej (Minimally Invasive Gynecological Surgery czyli MIGS).

"Chirurgia vNOTES wykorzystuje dostęp pochwowy, aby operować wewnątrzotrzewnowo narzędziami laparoskopowymi" - tłumaczył cytowany w przesłanym komunikacie kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha dr Maciej Socha. Wskazał również, że podobnie jak w trakcie klasycznej laparoskopii lub operacji robotowej, w brzuchu znajduję się gaz (dwutlenek węgla), ale pod dużo mniejszym ciśnieniem, co jest bezpieczniejsze dla chorej.

"Zasadnicza różnica przy vNOTES polega na tym, że zamiast wkładać narzędzia przez nacięcia na skórze brzucha i rozcięcie w pępku, instrumentarium operacyjne wprowadzane jest przez pochwę, z zastosowaniem specjalnego portu żelowego" - tłumaczył.

Podkreślił, że podczas takiej operacji nie powstają blizny na skórze brzucha i tym samym nie ma ryzyka zakażenie miejsca operowanego, przepukliny w miejscach wkłucia troakarów (rurek przechodzących przez ścianę brzucha, umożliwiających w laparoskopii wprowadzenie narzędzi) ani dolegliwości bólowych związanych z ranami operacyjnymi.

Ponadto, nacięcie w pochwie, zwykle wykonywane jest w trakcie usunięcia macicy na końcu operacji przezbrzusznej, zaś przy vNOTES na jej początku. "Nacięcie szczytu pochwy goją dużo lepiej niż rany skórne a dostęp pochwowy zapewnia: większe bezpieczeństwo operacyjne (przez zaopatrzenie naczyń macicznych, od dołu, w pierwszej kolejności) a tym samym łatwiejsze usuwanie nawet dużych guzów macicy i jajników lub ciąż ektopowych (tzw. pozamacicznych) oraz lepszą wizualizację narządów miednicy np. moczowodów, co zmniejsza ryzyko ich uszkodzenia" - zaznaczyła w przesłanym komunikacie Katarzyna Brożek.

Dodatkowo operacje przezpochwowego usunięcia macicy vNOTES umożliwiają podwieszenie pochwy, co koryguje istniejące zaburzenia statyki narządów miednicy lub zapobiega wystąpieniu tzw. wypadania pochwy w przyszłości.

Ważnym aspektem operacji vNOTES - jak wskazuje szpital - jest też bezpieczeństwo operowanych pacjentek, obciążonych schorzeniami ogólnoustrojowymi. W tym przypadku chore leżą na stole operacyjnym w pozycji neutralnej (w trakcie laparoskopii ciało skierowane jest głową w dół pod kątem około 25-30 stopni), a ciśnienie gazów wewnątrz brzucha jest dużo mniejsze, co ułatwia znieczulenie i mniej obciąża pacjentki.

Operację przeprowadzili kierownik Oddziału Położniczo-Ginekologicznego Szpitala św. Wojciecha dr Maciej Socha i dr Bartłomiej Wolski. Obaj lekarze odbyli szkolenie w Belgii u prof. Jana Baekelandta, który jest prekursorem, twórcą systemu narzędzi operacyjnych (platformy dostępu) i ekspertem w dziedzinie ginekologii operacyjnej i onkologicznej vNOTES.

W przesłanym komunikacie szpital informuje, że w badaniach z randomizacją (wybór losowy chorych) pacjentki zakwalifikowane do usunięcia macicy vNOTES w porównaniu do pacjentek operowanych laparoskopowo, zgłaszały mniejsze dolegliwości bólowe i rzadziej odmawiały zaplanowanego wyjścia do domu tego samego dnia operacji.

Większość chorych po VANH nie wymagała leczenia przeciwbólowego i wyszła do domu wieczorem w dniu operacji. W tych obiektywnych badaniach, chore nie wiedziały jaką metoda były operowane a pacjentki operowane vNOTES miały nawet wykonywane nacięcia na powierzchni skóry aby uczciwie ocenić wynik operacyjny. W trakcie operacji vNOTES zanotowano krótszy czas operacji, wykonano zawsze podwieszenie kikuta pochwy a pacjentki straciły mniejszą ilość krwi.(PAP)

Autor: Piotr Mirowicz

pm/ agt/