15 listopad 2021

Podlaskie: kolejne miejsca w szpitalach dla pacjentów z COVID-19

Kolejne miejsca w szpitalach w Podlaskiem są przekształcane dla pacjentów z COVID-19 – poinformował w poniedziałek PAP Podlaski Urząd Wojewódzki.
REKLAMA

W poniedziałek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski wydał decyzje o zwiększeniu liczby łóżek covidowych w szpitalach MSWiA w Białymstoku i w szpitalu wojewódzkim w Łomży. W szpitalu MSWiA przekształconych w covidowe będzie kolejnych 14 łóżek (do 44 łącznie), a w Łomży przybędzie 20 (do 107 ogółem).

Decyzją ministra zdrowia – na wniosek wojewody – od poniedziałku 25 miejsc dla pacjentów z COVID-19 utworzy American Heart of Poland Spółka Akcyjna Ustroń w Augustowie.

W bieżącym tygodniu planowane są jeszcze kolejne decyzje wojewody podlaskiego – poinformowało PAP jego biuro prasowe.

W niedzielę w szpitalach w Podlaskiem było hospitalizowanych 1229 pacjentów. To rekord od początku pandemii. Miejsc covidowych w szpitalach było 1555. Zajęte też były 92 ze 120 respiratorów. Rekordowo w poprzednich falach pandemii w podlaskich szpitalach było 1,6 tys. łóżek covidowych.

Ostatni tydzień był też rekordowy pod względem łącznej tygodniowej liczby potwierdzonych zakażeń koronawirusem w regionie. Łącznie było ich ponad 5,6 tys.

Rekordowa od początku pandemii liczba 337 pacjentów z COVID-19 była w niedzielę w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym (USK) w Białymstoku. Ta placówka zapewnia najwięcej miejsc covidowych spośród podlaskich szpitali. Ogółem ma ich ponad 400. W poniedziałek było tam hospitalizowanych 326 chorych zakażonych koronawirusem, 28 osób w najcięższym stanie jest pod respiratorami – poinformowała PAP rzeczniczka USK Katarzyna Malinowska-Olczyk. Dodała, że chorych wymagających respiratorów jest coraz więcej.

Sytuację szpital ocenia jako bardzo trudną. Malinowska-Olczyk dodała, że na razie nie będą przekształcane kolejne miejsca w placówce na covidowe i zaznaczyła, że powoli szpitalowi "kończy się pole manewru" w tej sprawie.

O bardzo trudnej sytuacji mówi też rzecznik szpitala wojewódzkiego w Białymstoku Rafał Tomaszczuk. W poniedziałek było zajętych 110 łóżek covidowych, wolnych było 14 miejsc. Zajęte są też wszystkie miejsca (10) na oddziale intensywnej dla pacjentów z COVID-19.

"Na bieżąco monitorujemy sytuację i mimo wzmożonego napływu chorych staramy się tak organizować pracę kadry medycznej, by każdy pacjent otrzymał pomoc medyczną. Oczywiście w z związku z tym jesteśmy zmuszeni ograniczyć do niezbędnego minimum przyjęcia i zabiegi planowe" – poinformował Tomaszczuk. Np. z powodu oddelegowania lekarza do pracy z pacjentami covidowymi do końca 2021 r. nieczynna jest przyszpitalna poradnia histopatologiczna.(PAP)

Autor: Izabela Próchnicka

kow/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2022-02-19 17:00
miejsce
Centrum Kultury, Łomża, Sadowa 12
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-05 18:00
miejsce
Centrum Kultury, Łomża, Sadowa 12
wstęp biletowany