12 listopad 2021

Wojewoda podlaski: przybywa pacjentów z COVID-19 w szpitalach, wciąż mało osób się zaszczepiło

Cały czas przybywa pacjentów z COVID-19 w szpitalach w Podlaskiem, pandemia nasila się, zakażeń jest wciąż dużo, a region należy do tych, gdzie zaszczepiło się najmniej osób - ocenił w piątek wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski.
REKLAMA

Mówił o tym na konferencji prasowej w Białymstoku po posiedzeniu wojewódzkiego zespołu zarządzania kryzysowego, głównie poświęconemu sytuacji epidemiologicznej.

Wojewoda podsumował, że od końca października w szpitalach w regionie (kosztem innych przekształconych oddziałów) utworzono ok. 450 kolejnych miejsc do leczenia pacjentów z COVID-19. Obecnie ogółem tych miejsc jest ponad 1 tys. 550. Będą tworzone kolejne. Paszkowski powiedział, że decyzje są podejmowane zgodnie z planem tak, by baza łóżek w szpitalach dla pacjentów z COVID-19 była zabezpieczona.

"Obserwujemy, że liczba pacjentów, którzy wymagają hospitalizacji ciągle się zwiększa" - mówił wojewoda. Dodał, że w piątek ta liczba wzrośnie o 74. "To są duże przyrosty dzienne, one przeważnie nam się kumulują w okresach po dniach wolnych, czyli w okresach weekendowych czy świątecznych" - mówił Paszkowski.

W czwartek w szpitalach w regionie hospitalizowanych było 1 tys. 096 pacjentów - najwięcej dziennie w regionie od początku pandemii. Wojewoda mówił, że obciążone są szpitale, personel medyczny, także sprzęt, są duże zużycia tlenu medycznego, a trudno przewidzieć jaka faza epidemii jest obecnie.

"Rzeczywiście jesteśmy w okresie tego prawie szczytu, być może jeszcze przed szczytem zachorowań, który będzie niebawem" - powiedziała prof. Joanna Zajkowska z Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, wojewódzka konsultant w dziedzinie epidemiologii. Dodała, że szpitale są obciążone, a "transmisja wirusa jest bardzo intensywna".

W ostatnim tygodniu łączna potwierdzona liczba zakażeń w regionie przekroczyła 5 tys. Paszkowski ocenił, że to "bardzo wysoki" przyrost zakażeń. "Z tym się nie spotykaliśmy w poprzednich falach epidemii. Mamy bardzo dużo pacjentów, którzy wymagają opieki" - mówił.

Wojewoda przypomniał, że głównym szpitalem w regionie, gdzie leczeni są pacjenci z COVID-19 jest Uniwersytecki Szpital Kliniczny (USK) w Białymstoku, gdzie jest już ok. 430 łóżek covidowych. Wojewoda zaznaczył, że to "ogromna" liczba tych miejsc w tym szpitalu, ponad dwukrotnie większa niż w poprzednich falach pandemii.

Dyrektor USK dr hab. Jan Kochanowicz powiedział, że sytuacja w tym szpitalu jest "dotychczas niespotykana", leczonych jest ponad 300 pacjentów z COVID-19, podczas gdy w poprzedniej fali pandemii było to dziennie maksymalnie ok. 200 pacjentów. Więcej jest też chorych w stanie ciężkim i bardzo ciężkim. Przypomniał, że wstrzymane są planowane przyjęcia pacjentów do klinik internistycznych, od środy nie ma też planowych zabiegów chirurgicznych z wyjątkiem ratujących życie i związanych z chorobami nowotworowymi.

Wojewoda podkreślił, że miejsca w szpitalach są zabezpieczane, ale walka z epidemią to także propagowanie szczepień, a Podlaskie należy do regionów gdzie jest najmniej zaszczepionych mieszkańców - niecałe 43 proc. ogólnej populacji regionu. Powiedział, że "naturalnym jest" połączenie niskiego wskaźnika zaszczepień z dużą liczbą zakażeń w ostatnich tygodniach, a w sprawie szczepień "musimy zmienić sytuację", bo nasilenie epidemii jest też bezpośrednio związane z małą liczbą zaszczepionych.

Na konferencji ponowiono apel o szczepienie się i przestrzeganie zasad: dystans, dezynfekcja, maseczki. Wojewoda mówił, że ważna jest samodyscyplina w tym zakresie. Paszkowski przypomniał, że w regionie działa ponad 300 punktów szczepień, także mobilne punkty szczepień np. w galeriach handlowych, szczepionki są dostępne.

Wojewódzka inspektor sanitarna Ewa Jakubowska podała, że w regionie są obecnie zidentyfikowane 124 ogniska zakażeń. Od 21 października sanepid i policja przeprowadziły ok. 540 kontroli z zasad przestrzegania reżimu sanitarnego w obiektach handlowych i innych obiektach użyteczności publicznej. Nałożono 19 mandatów wobec personelu obiektów. Nie podała ilu klientów ukarała policja. Przeprowadzono też ponad 240 kontroli w komunikacji publicznej; głównie pouczano kierowców i pasażerów.(PAP)

autor: Izabela Próchnicka

kow/ agz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2022-02-19 17:00
miejsce
Centrum Kultury, Łomża, Sadowa 12
wstęp biletowany
kiedy
2022-03-05 18:00
miejsce
Centrum Kultury, Łomża, Sadowa 12
wstęp biletowany