3 grudzień 2021

Stan wyjątkowy pomógł w pewnym ustabilizowaniu sytuacji na granicy

fot. PAP
Odnotowaliśmy pewną stabilizację sytuacji na granicy polsko-białoruskiej - powiedział komendant podlaskiego oddziału Straży Granicznej gen. bryg. Andrzej Jakubaszek. Jego zdaniem pomogło w tym w szczególności wprowadzenie stanu wyjątkowego, a także wsparcie Straży Granicznej przez wojsko i policję.
REKLAMA

Komendant Jakubaszek podczas konferencji prasowej w centrum prasowym w Popławcach na Podlasiu powiedział, że na pograniczu nastąpiła pewna stabilizacja. Zwrócił uwagę, że polskie służby już od pięciu miesięcy starają się sprostać kryzysowi na granicy. "Robimy to skutecznie. W sposób doraźny stworzyliśmy cały system organizacyjny, logistyczny, finansowy i kadrowy, który pozwoli nam na zorganizowanie szybkiego i sprawnego współdziałania" - mówił generał.

Podkreślił przy tym, że Straż Graniczna została skutecznie wsparta przez wojsko i policję. "To zostało zrobione w sposób szybki, sprawny i tak skuteczny, że odnotowaliśmy pewną stabilizację" - oświadczył. Zastrzegł jednak, że trudno mówić o zbliżaniu się do kresu kryzysu.

Jakubaszek podkreślił, że na uspokojenie sytuacji wpłynęło m.in. wprowadzenie stanu wyjątkowego. "Wiele kontrowersji budził stan wyjątkowy. Z punktu widzenia organizacyjnego i taktycznego jasno trzeba powiedzieć: +To absolutnie pomogło w ustabilizowaniu sytuacji na odcinku granicy. Spowodowało, że mogliśmy działać sprawniej i bezpieczniej dla ludności pogranicza+" - mówił.

Jak dodał, stan wyjątkowy uspokoił sytuację na samej granicy i ludność pogranicza.

Generał poinformował też, że największe nasilenie prób nielegalnego przekroczenia granicy przeniosło się trochę na południe. "W zasadzie na granicę sąsiedztwa woj. podlaskiego z woj. lubelskim, gdzie codziennie dochodzi od mniejszych czy większych prób grupowych przekroczeń granicy" - dodał.

W piątek zainaugurowano działalność centrum prasowego dla mediów relacjonujących sytuację na polsko-białoruskiej granicy. Ośrodek znajduje się we wsi Popławce położonej między Sokółką i Kuźnicą (Podlaskie). To lokalizacja poza terenem przygranicznym objętym ograniczeniami obowiązującymi od 1 grudnia.

Od środy do 1 marca przy granicy z Białorusią obowiązuje zakaz przebywania, z którego wyłączeni są m.in. mieszkańcy czy miejscowi przedsiębiorcy. Zgodnie z nowelizacją, która umożliwiła wprowadzenie tego zakazu, na czas określony i na określonych zasadach komendant placówki SG będzie mógł zezwolić na przebywanie na tym obszarze również innych osób, w szczególności dziennikarzy.

Zakaz wprowadzono w 183 miejscowościach w województwach podlaskim i lubelskim przylegających do granicy z Białorusią.(PAP)

autorzy: Mateusz Mikowski, Wojciech Kamiński

mm/ wnk/ lena/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
Koronawirus
podlaskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Łomży

kiedy
2022-04-09 20:00
miejsce
Centrum Kultury, Łomża, Sadowa 12
wstęp biletowany